• Només en línia
  • Preu reduït

ARQUITECTURA DEL MOVIMIENT MODERN - REGISTRE DOCOMOMO IBÈRIC 1925-1965

14,00 €
7,00 € Estalvia un 50%

Autor: Xavier Costa, Susana Landrove (Editors)

Mides: 24,5 x 30,5 x 3,2 cms

Pàgines: 336

Il·lustracions: Color i B&N

Encuadernació: Cartoné

Data de publicació: 1996                                 

ISBN: Espanyol / Anglès 8489698074

ISBN: Portuguès / Anglès 848489698413

Idioma
Quantitat

  • Política de seguridad (editar con el módulo Información de seguridad y confianza para el cliente) Política de seguridad (editar con el módulo Información de seguridad y confianza para el cliente)
  • Política de envío (editar con el módulo Información de seguridad y confianza para el cliente) Política de envío (editar con el módulo Información de seguridad y confianza para el cliente)
  • Política de devolución (editar con el módulo Información de seguridad y confianza para el cliente) Política de devolución (editar con el módulo Información de seguridad y confianza para el cliente)

Presentació

Lluís Hortet - Xavier Costa - José Manuel Fernandes - Hubert van Henket

Assaigs Introductoris

El registre d'arquitectura del moviment modern, Victor Pérez Escolano - Nosaltres. Una modernitat de frontera. Cap a un canvi inacabat, Manuel Mendes

Documents fotogràfics

Pavelló Rincón de Goya, Fernando García Mercadal - Pavelló Alemany de l'Exposició Universal del 1929, Ludwig Mies van der Rohe - Dispensari antituberculós, G.A.T.C.P.A.C - Hipòdrom de la Zarzuela, Carlos Arniches, Martín Domínguez, Eduardo Torroja - Colònia Residencia - Colònia El Viso, Luis Blanco Soler, Rafael Bergamín, Luis López Vivianco - Barri de Alvalade, Faria da Costa - Poblat Dirigit de Fuencarral, Poblat d'absorció de Fuencarral (nuclis A i B), José Luis Romany Aranda, Francisco Javier Sáez de Oíza, Alejandro de la Sota - Cabildo Insular de Gran Canària, Miguel Martín-Fernández de la Torre - Gimnàs del Col·legi Maravillas, Alejandro de la Sota - Facultat de Dret, Fernando Moreno Barberá - Xalet Canals, Rafael de la Hoz Arderius - Casa Broner, Erwin Broner - Mercat de Sant Agustí, Santiago Rei Pedreira - Fàbrica Nacional de Moneda de Portugal, Jorge Segurado, António Varela - Editorial Gustavo Gili, Frances c Bassó, Joaquim Gili - Fundació Calouste Gulbenkian, Pedro Cid, Ruy Jervis d'Athouguia, Alberto Pessoa - Piscina de Leça da Palmeira, Álvaro Siza Vieira - Reial Club Nàutic de Sant Sebastià, José Manuel Aizpurúa, Joaquín Labayen - Edifici d'Apartaments, Josep M. Sostres Maluquer

1. Els inicis i la internacionalitat del moviment modern, Xavier Costa

Obres

Pavelló Rincón de Goya, Fernando García Mercadal - Music Hall, Teatre i Cinema Capitólio, Luís Cristino da Silva - Conjunt Institut Superior Tècnic i Institut Nacional d'Estadística, Porfirio Pardal Monteiro - Institut Ramiro de Maeztu (pavelló de pàrvuls), Carlos Arniches Moltó, Martín Domínguez - Reial Club Nàutic de Sant Sebastià, José Manuel Aizpurúa, Joaquín Labayen - Pavelló Alemany de l'Exposició Universal del 1929, Ludwig Mies van der Rohe - Mercat de Pola de Seiro, Ildefons Sánchez del Río - Casa Vilaró, Sixte Illescas - Casa Duclós, Josep Lluís Sert, L. Marín de Terán, A. del Pozo - Edificis d'habitatges del carrer Muntaner, Josep Lluís Sert - Antic garatge del diari O Comércio do Porto, Rogeiro d'Azevedo - Mercat de Proveïments de Santa Anna, Rodolfo Martínez - Hospital Psiquiàtric de Gran Canària, Miguel Martín-Fernández de la Torre - Casa Kikunbera, Fernando Arzadun - Edifici de l'INSALUD, Joaquim Vaquero Palacios - Casino Eslava, Víctor Eusa - Edifici Carrión, Cinema Capitol, Vicente Eced i Eced, Luis Martínez Feduchi - Edifici d'habitatges Casa de las Flores, Secundino Zuazo Ugalde - Edifici Siboney, José Enrique Marrero Regalado - Edifici d'habitatges Via Augusta, Germán Rodríguez Arias - Fundació Ortega y Gasset, Carlos Arniches Moltó - Conjunt d'habitatges Solokoetxe, Calixto Emiliano Amann - Mercat de Proveïments, Manuel Sánchez Arcas, Eduardo Torroja Miret - Grup Escolar Lluís Briñas, Pedro Ispizua - Teatre-Cinema Torcal, Antonio Sánchez Esteve - Edifici Astoria, Germán Rodríguez Arias - Dispensari antituberculós, G.A.T.C.P.A.C: Josep Lluís Sert, Josep Torres Clavé, Joan Baptista Subirana - Edifici d'habitatges i baixos comercials, Enrique Pecourt Betés - Confederació Hidrogràfica de l'Ebre, Regino Borobio Ojeda, José Borobio Ojeda - Edifici Camp d'en Vidal, Raimon Duran i Reynalds - Joieria Roca, Josep Lluís Sert - Edifici d'habitatges a l'av. Diagonal, Ricardo de Churruca Dotres, Germán Rodríguez Arias - Hipòdrom de la Zarzuela, Carlos Arniches, Martín Domínguez, Eduardo Torroja Miret - Edifici d'habitatges i locals comercials, José Galnares Sagastizabal

2. La ciutat moderna, el territori i el transport

L'origen d'un debat: ciutat, territori i transport en l'urbanisme espanyol dels anys vint, Carlos Sambricio

Obres

La ciutat Universitària, Modest López Otero, Agustín Aguirre, Miguel dels Sants, Luis Lacasa, Manuel Sánchez Arcas, Mariano Garrigues, Pascual Bravo, Eduardo Torroja - Casa Bloc, GATCPAC: Josep Lluís Sert, Josep Torres Clavé, Joan Baptista Subirana - Colònia residència - Colònia l'Aspecte, Lluís Blanco Soler, Rafael Bergamín, Luis López Vivianco - Estació central d'autobusos del Prat de Sant Sebastià, Rodrigo Medina Benjumea - Barri de Alvalade, Faria da Costa - Fira d'indústries de Lisboa, Keeil do Amaral, Alberto Cruz - Universitat Laboral, Miquel dels Sants, Daniel Sánchez Puch, Francisco Robles Jiménez, Fernando Cavestany Pardo Valcárcel - Estació d'autobusos, Gullermo Langle Rubio - Conjunt d'habitatges Escorial, Joaquim Alemany, Oriol Bohigas, Josep M. Martorell Codina, Francesc Mitjans Miró, Manuel Rivas Piera, Josep Maria Ribas Casas, Antoni Perpinyà Sebrià - Central Hidroelèctrica de Salime, Joaquín Vaquer Palaus Poblat Dirigit de Fuencarral, Poblat d'absorció de Fuencarral (nuclis A i B), José Luis Romany Aranda, Francisco Javier Sáez de Oíza, Alejandro de la Sota - Poblat dirigit Caño Trencat, José Luis Iñiguez de Onzoño, Antonio Vázquez de Castro - Motel el Hidalgo, Antonio Lamela Martínez - Complex d'habitatges Los diez Mandamientos, Luis Recasens Méndez, Queipo de Llano -Edifici de la subestació de l'embassament de Belesar, Juan Castañón de Mena - Universitat Laboral Creuer Balears, José López Zanón, Luis Laorga Gutiérrez - Plaça de la Trinitat, Luis Peña Ganchegui - Unitat veïnal del Polígon del Vinya, José Antonio Corrales Gutiérrez

3. Els llocs públics i els nous programes

Ús versus representació, Juan Antonio Cortés

Obres

Cabildo Insular de Gran Canària, Miguel Martín-Fernández de la Torre - Sanatori Antituberculós, Pablo Zabalo - Hospital Els Montalvos, Rafael Bergamín, Genaro de No - Col·legi d'orfes ferroviaris, Francisco Alonso Martos - Ambulatori dels Germans Laulhé, Fernando Cavestany, Pardo Varcárcel - Col·legi Major Sant Tomàs d'Aquino, José Maria García de Parets, Rafael de la Hoz Arderius - Escola primària de Alt de Eira, Víctor Palla, Bento d'Almeida - Escola d'Alts Estudis Mercantils, Javier Carvajal Ferrer, Rafael García de Castro, Francesc Bassó Birulés - Centre d'Investigacions biològiques dels Patronats Cajal i Ferrant, Miguel Fisac ​​- Residència infantil d'estiu, Alejandro de la Sota, Ramón Vázquez Molezún, José Antonio Corrales - Govern Civil de Tarragona, Alejandro de la Sota - Col·legi Guadalaviar, Fernando Martínez García Ordóñez - Col·legi Oficial d Arquitectes de Catalunya, Xavier Busquets - Delegació d'HACIENDA, Ignacio Álvarez Castelao - Facultat de Dret de la Universitat de Barcelona, ​​Guillermo Giráldez Dávila, Pedro López Íñigo, Xavier Subias Fages - Col·legi Alemany, Pau Navarro Alvargonzález, Julio Trullenque Sanjuán, I. Becker, Sr. Weise - Col·legi Santa Maria, Antonio Fernández Alba - Gimnàs del Col·legi Maravillas, Alejandro de la Sota - Facultat de Dret, Fernando Moreno Barberá - Escola de Pèrits Agrònoms d'Évora, Manuel Taínha - Església Estella Maris, José Maria García de Parets - Església del Sagrat Cor de Jesús, Nuno Teotónio Pereira, Nuno Portas, Basc Llop, Víctor Figueiredo, Pedro Vieira d'Almeida, Luís Moreira - Col·legi de la Sagrada Família, Antonio Vallejo Álvarez, Fernando Ramírez de Dampierre, Antonio Vallejo Acevedo - Confederació Hidrogràfica del Xúquer, Miguel Colomina Barberá - Escola de Arts Aplicades i Oficis Artístics, José María García de Parets - Institut d'Ensenyament Mitjà Juan XXIII, José María García de Parets - Caixas de Previdência do Funchal, Raúl Chorão Ramalho

4. Habitacions, Xavier Costa

Obres

Casa del Dr. Ponce Arias, Miguel Martín-Fernández de la Torre - Casa Ayala, Miguel Martín-Fernández de la Torre, Richard E. Oppel - Edifici d'habitatges La Equitativa, Manuel Galíndez - Casa mascareño, José Blasco Robles - Edifici d'Habitatges , Juan Carlos Guerra - Hotel Vitória, Cassiano Branco - Edifici La Casona, Manuel del Busto Delgado, Juan Manuel del Busto González - Edifici d'habitatges i locals comercials, Luis Albert Ballesteros - Edifici d'habitatges i locals comercials La Adriàtica, Miguel López González - Edifici d'habitatges Carrer Almagro, Luis Gutiérrez Soto - Casa Josefa Mayol, Francisco Cases - Coliseu de Porto, Mário d'Abreu, Cassiano Branco, Julio de Brito - Edifici Curbera, Francisco Castro Preses - Bloc de Carvalhosa, Cassiano Barbosa, Arménio Llosa - Edifici d'habitatges Ferran el Catòlic, Francisco Javier Sáenz de Oiza - Edifici d'habitatges, Agostinho Ricca - Habitatge Unifamiliar, Celestino d i Castro - La Ricarda, Antonio Bonet Castellana - Habitatge unifamiliar, Alfredo Viana dóna Lima - Bloc d'Or, Mario Bonic - Edifici d'habitatges a la Barceloneta, Antonio Coderch de Sentmenat, Manuel Valls - Conjunt de blocs d'habitatges de l'avinguda Infant Sant , Alberto Pessoa, Hernani Granda, João Abel Manta - Bloc de Águas Livres, Nuno Teotónio Pereira, Bartolomeu Costa Cabral - Edifici Parnàs, José Carlos Loureiro - Bloc d'habitatges Costa Cabral, Alfredo Vianda dóna Lima - Taller de Joan Miró, Josep Lluís Sert - Casa Moratiel, Josep M. Sostres Maluquer - Xalet Canals, Rafael de la Hoz Arderius - Casa Iranzo, Josep M. Sostres Maluquer - Edifici Bar Boo, José Bar Boo - Casa del Marí, Miguel Martín-Fernández de la Torre - Edifici Seida , Francesc Mitjans Miró - Grup d'habitatges al carrer Santa Maria Micaela, Santiago Artal Rios - Edifici d'habitatges al carrer Johann Sebastian Bach, José Antonio Coderch de Sentmen at - Edifici d'habitatges, Eugenio M. de Aguinaga, Félix Iñíguez de Onzoño - Casa Lange, Robert Mosher, José Relaño - Casa Broner, Erwin Broner - Edifici a l'Avinguda General Mitre, Francisco Javier Barba Corsini - Habitatge unifamiliar, Francesc d'Assís Cabrero Torres-Quevedo - Edifici d'habitatges, Ricardo Lorenzo - Unitat Veïnal per a la cooperativa Pius XII, José Joaquin Aracil, Lluís Miquel, Antonio Viloria - Edifici d'habitatges, Alejandro de la Sota

5. Comerç i Indústria

L'arquitectura de les fàbriques com Zeitstill de la modernitat, Antonio Pizza

Obres

Mercat de Sant Agustí, Santiago Rei Pedreira - Fàbrica Nacional de Moneda de Portugal, Jorge Segurado, António Varela - Fàbrica La Yutera Palentina, Luis Carlón Méndez Pombo - Edifici de la Compañía Transmediterránea, Antonio Sánchez Esteve - Mercat de Majoristes, Luis Gutiérrez Soto - Seu del Diário de Notícias, Porfirio Pardal Monteiro - Antiga Llotja de Peix, Cast Fernández-Shaw i Iturralde - Edifici d'oficines i habitatges, Arménio Llosa, Cassiano Barbosa - Cambra de Comerç de Còrdova, José Maria García de Parets, Rafael de la Hoz Arderius - Editorial Gustavo Gili, Francesc Bassó, Joaquim Gili - Mercat de Vila da Feira, Fernando Távora - Estació de servei de Campsa, Alejandro Herrero Ayllón - Pavelló d'Espanya a l'Exposició Universal de Brussel·les 1956, Ramón Vázquez Molezún, José Antonio Corrales - Institut Tècnic de la Construcció i del Ciment Eduardo Torroja, Gonzalo Echegaray, Manuel Barber - Edifici Seat, Rafael Echaide Itarte, César Ortiz Echagüe - Pastisseria Mexicana, snakbar i restaurant, Jorge Ferreira Chaves - Banc de Madrid, Antonio Bonet Castellana - Gran Bodega Tío Pepe, Eduardo Torroja Miret, Fernando de la Quadra - Edifici del Diari Arriba, Francisco d'Assís Cabrero Torres-Quevedo - Estació de servei Los Enlaces, José de Yarza García

6. Oci i Turisme

L'espai turístic: paisatge al límit, Manuel Gausa

Obres

Hotel Terra Nostra, Manuel António de Vasconcelos - Teatre Cinearte, Raúl Rodrígues Lima - Piscines Las Arenas, Luis Gutiérrez Soto - Cinema Batalha, Artur Andrade - Hostal de Salomonde, Januário Godinho - Piscina Praia i Gran Hotel de Figueira da Foz, Isaías Cardoso, Inácio Peres Fernandes - Hotel Park, Antoni de Moragas Gallisà - Casa Ugalde, José Antonio Coderch de Sentmenat, Manuel Valls - Teatre Fleta, José de Yarza García - Edifici d'apartaments, Josep M. Sostres Maluquer - Hostal de Valença, João Andersen - Hotel del Mar, Francisco Conceição Silva - Casa Catasús, José Antonio Coderch de Sentmenat - Hotel Fénix, Luis Gutiérrez Soto - Casa de te Boa Nova, Álvaro Siza Vieira - Casa Rubió, Antonio Bonet Castellana - Fundació Calouste Gulbenkian, Pedro Cid, Ruy Jervis d 'Athouguia, Alberto Pessoa, Rierol Teles - Piscina de Leça de Palmeira, Álvaro Siza Vieira - Casa Rozes, José Coderch de Sentmenat - Canòdrom Meridiana, Antonio Bonet Castellana, A. Puig Torné - Hotel del Mar, José Antonio Coderch de Sentmenat, Manuel Valls - Centre de Rehabilitació Ramón y Cajal - Vintersol, Javier Díaz-Plans La Roche, Vicente Saavedra Martínez - Hotel Los Fariones, Manuel Roca Suárez - Urbanització Can Pep Simó, Josep Lluís Sert - Hotel Oasisl, José Antonio Corrales, Ramón Vázquez Molezún, Manuel de la Penya

7. Apèndix

Set obres modernes de l'Ultramar portuguès, José Manuel Fernandes

Altres productes de la mateixa categoria: